dyskomfort-trening
Trening

Dyskomfort podczas treningu.

Zacznijmy od prostego wyjaśnienia – będziesz czuł się nieswojo, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swój trening. Im bardziej jesteś zmotywowany do doskonalenia się, tym mocniej będziesz naciskać.

Kiedy jesteś zmuszony przejść do następnego poziomu, doprowadzisz się do punktu, w którym twoje mięśnie zaczną płonąć i nie będziesz pewien, czy będziesz mógł kontynuować. Właśnie tego chcesz, dzięki temu będziesz wiedział, że naprawdę pracujesz. Na moim laptopie ostatnio non stop widnieje strona przeglądarki z informacjami na dość nietypowy temat – obsługa informatyczna firm. To z pewnością daje mi do zrozumienia, że pracuje… bo mój mózg płonie od pracy 🙂 Wracając do tematu treningu. Oczywiście zabawa z piłkami o ścianę nie zawsze jest najlepszym planem na trening. Ale żeby wiedzieć, do czego jesteś zdolny, musisz zbliżyć się do progu.

Jest prawdopodobne, że im więcej masz doświadczenia w treningu, tym lepiej będziesz w stanie zdecydować, kiedy warto iść naprzód, a kiedy faktycznie musisz się wycofać.

Kiedy odczuwasz „palenie” w mięśniach, zmęczenie i ciężki oddech – świetnie. Te przejawy dyskomfortu bardzo różnią się od skręconej kostki lub ogromnego rozdarcia dłoni (kontuzji, której nie warto ignorować podczas codziennego treningu).

Twój mózg zacznie mówić ci, żebyś zwolnił lub zatrzymał się, ponieważ jesteś zmęczony, cierpisz lub walczysz. Jest to mechanizm obronny, który chroni cię przed niebezpieczeństwem i służy do utrzymania cię przy życiu. Mechanizm obronny pojawia się, zanim faktycznie „musimy” przestać. To reakcja, która następuje szybko. Czujesz się nieswojo fizycznie i automatycznie pojawia się myśl „zatrzymaj się lub zwolnij”.

Ty decydujesz, jak chcesz reagować na te sygnały.

Możesz nauczyć się interpretować dyskomfort jako pozytywny, jako dobry znak. Im lepiej reagujesz na ból, tym lepiej będziesz się naciskać i osiągać nowe granice.

1. Po pierwsze, zaakceptuj fakt, że niewygodne części treningu są zarówno konieczne, jak i dobre dla Ciebie. Stanowią integralną część Twojego potencjału wydajności.

2. Następnie pracuj nad silną reakcją na dyskomfort. Kiedy poczujesz pieczenie lub bicie w klatce piersiowej… uśmiechnij się i wiedz, że to dobra rzecz. Powiedz sobie, że to dobra rzecz -> jesteś dokładnie tam, gdzie chcesz.