szczęście
Blog

Jak odnaleźć szczęście po rozwodzie?

Życie jest pełne niepowodzeń. Czasami dajemy sobie z nimi radę, innym razem uderzają nas tak mocno, że nie jesteśmy w stanie się podnieść. Rozwód jest często tym drugim rodzajem niepowodzeń. Jednak to nie trwa wiecznie. Odbudowa swojego życia po zakończeniu związku wymaga czasu i wysiłku.

Jak radzić sobie z emocjami po rozwodzie?

Ludzie, którzy przeszli przez rozstanie, doświadczają czterech klasycznych etapów, na drodze do szczęśliwego życia po rozwodzie. Są to zaprzeczenie, złość, depresja i akceptacja.

Na początku człowiek czuje się zszokowany i nie chce zaakceptować zmian w życiu. Potem przychodzi gniew. Człowiek może być wściekły na swojego byłego współmałżonka, na siebie, na całą sytuację itp. Każdy ma swój własny powód do gniewu po rozwodzie.

Na etapie negocjacji ludzie włączają myślenie „co jeśli”. Zaczynają szukać sposobów na usprawiedliwienie tego, co się stało i mają nadzieję, że pomoże im to pozbyć się bólu związanego z rozstaniem. To jednak tylko próba odtworzenia przeszłości. Jest to rodzaj ochrony, który na siebie nakładamy. Całkiem podobnie jak spodnie robocze podczas domowego majsterkowania.

Po uświadomieniu sobie nowej rzeczywistości niektórzy byli małżonkowie popadają w głęboką depresję. Na tym etapie osoba czuje się zagubiona, smutna i zmęczona, po czym następuje brak apetytu, niechęć do widywania się z innymi ludźmi lub komunikowania się z nimi itp. Podczas depresji po zerwaniu niektóre osoby mogą potrzebować pomocy psychologa lub terapeuty.